Sista chansen idag måndag

Manifestation för upplandsfotbollen i samband med IK Sirius FK – Halmstad BK i fotbollsallsvenskan den 4 juni 2017.

Upplands Fotbollförbund fyller 100 år 2017 och som ett led i vårt firande under året så inbjuder vi tillsammans med IK Sirius FK till en manifestation för upplandsfotbollen i samband med IK Sirius FK allsvenska fotbollsmatch mot Halmstads BK, söndagen den 4 juni kl. 17.30.

Varje förening får anmäla max två personer som ska representera föreningen. Det kan vara spelare, ledare, tränare eller förtroendevald, såväl gammal som ung. Kravet som vi har är att personerna ska bära föreningens matchtröja eller klubboverall under halvtidspausen då vi ska gå runt på löparbanan, samtidigt som speakern läser upp föreningarnas namn. UFF kommer också att tillverka en enklare skylt med föreningens namn på.

Varje person erhåller ståplats inom anvisat område.

Samling kl. 16.45 vid Å-promenaden på särskild anvisad plats som meddelas senare.

UFF och IK Sirius FK har bestämt att om det är färre föreningar än 30 st. av 135 möjliga så kommer arrangemanget inte att genomföras.

Anmäl föreningen på Upplands FF hemsida via nedanstående länk. Det är viktigt att föreningen fyller i alla uppgifter.

http://uppland.svenskfotboll.se/spelarutbildning/kurser/?scr=course&fktype=1&fiid=365&fkkid=6&ffid=18&sorting=1

Senaste anmälningsdag är söndagen den 28 maj.

Vid ev. frågor kontakta Anders W 018-430 60 71 eller Lotta 018-430 60 73

Upplands Fotbollförbund